שחקן פנינה

תכירו את פינה יד ימין של קבוצת הנוער, ליעד לוי,
מאובחן בסוג של אוטיזם, אבל כמו כולם. הוא מנגן ושר, השתתף בדה ווייס ובכוכב הבא, אבל ההשתלבות המדהימה שלו בהפועל אלטשולר שחם ראשון לציון מאז בית הספר היסודי היא זו שגרמה לו להיפתח ולפרוח

אם זה באולם החדש בנחלת יהודה ואם זה באשלים, אם במשחק בוגרים ואם במשחק נוער או באימונים, אי אפשר לפספס את ליעד לוי, אבל גם אי אפשר לנחש את הסיפור שמאחוריו. הנער בן ה-18 הוא כדורידן בקבוצת הנוער של מועדון הפועל אלטשולר שחם ראשון לציון המשחקת בליגה המחוזית, מעודד את הבוגרים מהיציע ומסייע כשופט במשחקי אימון פנימיים של המחלקה הצעירה האדומה.

מה שלא ניתן לאבחן עבור אורח מהצד הוא כי ליעד מאובחן PDD, סוג של אוטיזם, עובדה שלא מפריעה לו להיות כמו כל חבריו השחקנים. ההשתלבות שלו במועדון, חברתית ומקצועית, מאז בית הספר היסודי ועד היום, היא דגמא ומופת לשילוב חריג בחברה עד כי הוא כבר לא חריג. פשוט כמו כולם. כשיש לליעד יום הולדת, מגיעים כל חבריו לקבוצה עם עוגה, עושים מסיבה, עושים שמח, וליעד בעננים. על המגרש, באימון או במשחק, הוא ממלא את הוראות המאמן כמו כולם, נלחם כמו כולם, מקבל שבחים על פעולות טובות, מקבל ביקורת על טעויות.

ליאת לוי, אמו של ליעד: "המועדון נתן לליעד דחיפה קדימה בכל התחומים. מצד אחד הוא משותף בכל פעילות ומצד שני לא מוותרים לו על כלום. כמו כולם. החל מעידן מימון, שהיה המאמן שלו בכתה ט, דרך מנהל קבוצת הבוגרים, אלי כהן, שמלווה אותו לכל אורך הדרך ועד ניר יעיש, המאמן שלו כיום. ליעד אוהב את כל הפעילות במועדון והיא הפכה להיות חלק ממנו. מתייחסים אליו כמו אל כל ילד רגיל ואם הוא צריך לחטוף על הראש ממאמן הוא חוטף. פשוט אין מלים. המועדון הזה שינה לו את החיים, עשה אותו יותר פתוח, העצים אותו, גרם לו להכיר המון אנשים. רק טוב".

ליעד הוא תלמיד כתה יא בתיכון העמית, ופרט ללימודים ולכדוריד הוא פעיל בצופים, שר ומנגן על גיטרה, בוזוקי ודרבוקה. בשנה האחרונה הוא אפילו השתתף בתכניות דה ווייס והכוכב הבא, שם הגיע עד שלב ההופעות החיות. בטקסי בית הספר הוא שר, ועדיין, הפעילות בהפועל היא הדומיננטית והמשמעותית בחייו, אם בפינה השמאלית, משם הוא מבקיע ביד ימין, ואם מקו ה-7, משם הוא מבקיע פנדלים.

ליעד: "אני מאוד אוהב את המשחק ומאוד נהנה במועדון. הכל התחיל מעידן מימון, ששיבץ אותי בפינה ולימד אותי גם איך זורקים פנדלים. בזכותו כבר הבקעתי הרבה פנדלים. אני מקבל המון תמיכה מאלי כהן, שלא עושה לי הנחות בכלום, מדודי פלח היושב ראש, מיעיש המאמן שלי, וגם משחקנים כמו יובל גררה ומושיקו אלימלך. למדתי להיות חלק מקבוצה, חלק ממועדון. למדתי בהפועל להיות נחוש, לדעת איך להתארגן על עצמך, ועוד הרבה דברים טובים".

 אלי כהן: "המוטו תמיד היה לשלב את ליעד ללא הנחות. כך אמרתי לכל מאמן, וזה מה שתרם לו. אצל עידן הוא התחיל לפרוח כי הוא, עידן, ידע בדיוק איך להתייחס אליו".

עידן מימון: "ליעד הוא ילד מקסים שנכנס לי ללב. אני כל כך שמח שיכולתי לתרום לו ולעזור לו. אין מאושר ממני על כך שהוא חלק מהמשפחה שנקראת הפועל ראשון".

כתבות נוספות